Průjem u koně – Co dělat ?

Při průjmu dochází k nižšímu vstřebávání vody ze střeva, změně peristaltiky střeva, trus tedy mění normální konzistenci na řidší vodnatou a také s častější frekvencí. U koně můžeme pozorovat kromě změny v konzistenci trusu také stékající hnědou vodu na zadních nohách, nechutenství, neklid, akutní průjmy mohou být provázeny zvýšenou teplotou a celkově zhoršeným stavem zvířete.

Naopak chronické průjmy nejsou tak vodnaté, trus je podobný kravskému, odchází ale v normálních intervalech, kůň může ztrácet chuť k práci, může být vyčerpaný, mít zhoršenou srst a může hubnout.

Průjem není speciální onemocnění, je to symptom - příznak, který může vyvolávat nějaké onemocnění nebo psychický problém. Leckdy může být i velmi těžké diagnostikovat příčinu. Nemusí to být nutně nemoc. Někteří koně citlivě reagují i na změnu prostředí např. při závodech, u některých koní stačí stres způsobený nově příchozím koněm do stáda či neobvyklou situací kolem pastviny nebo na vyjížďce. Samozřejmě ale příčinou může být i chyba v krmení, příjem nekvalitního či velmi nevyváženého krmiva, problémy se zuby, reakce na nějaké léčivo, kůň může mít ve střevech parazity a nebo jde o nějaké závažnější onemocnění.

Je vždy nutné zjistit příčinu průjmu a odstranit ji, pokud bychom odstranili pouze příznak, tak se problém zase vrátí. Závažné jsou akutní velmi silné průjmy, ty vždy musí majitel řešit s veterinářem, který většinou doporučí koně okamžitě převést do boxu, kde má zamezen přístup k jakémukoli krmivu, pouze k nezávadné čisté vodě, nebo i k malému množství kvalitního sena. Poté se snaží diagnostikovat příčinu a tu také léčit. Velmi silný akutní průjem může vést k ztrátě elektrolytů a velmi vážnému stavu. Také průjem u hříbat je vždy nutné řešit s veterinářem. Samozřejmě i chronický průjem je třeba vyšetřit a vyloučit různé příčiny.

Po odstranění příčiny je vždy zásadní pomoci ve střevech zavést zpět ztracenou rovnováhu. Na posílení a obnovení střevní mikroflory můžeme doporučit Höveler Pro Balance müsli, které obsahuje, kromě mnoha bylin k posílení trávicího traktu a imunitního systému i kvasinky, které stimulují střevní kvašení a vylepšuje složení bakteriálních kmenů. Müsli voní a chutná, zlepšuje tedy příjem koně, který může být narušen díky průjmovému onemocnění, při kterém kůň většinou trpí nechutenstvím.

pro-balance

V případě akutního průjmu nebo při náhlém zhoršení u koní trpících chronickým průjmem doporučujeme Equinova® Digest Pro. Tento produkt funguje jako houba a nasává přebytečnou vodu. Obsažený Propektin, řasa a Bikarbonát kromě toho pomáhají tím, že obnovují správnou funkci střeva a doplňují ztrátu elektrolytů.

equinova-digestpro

Díky zkušenostem zákazníků Höveler doporučujeme kombinaci Equinova® Digest Pro a  Höveler ProBalance.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení