Průjem u koně – Co dělat ?

Při průjmu dochází k nižšímu vstřebávání vody ze střeva, změně peristaltiky střeva, trus tedy mění normální konzistenci na řidší vodnatou a také s častější frekvencí. U koně můžeme pozorovat kromě změny v konzistenci trusu také stékající hnědou vodu na zadních nohách, nechutenství, neklid, akutní průjmy mohou být provázeny zvýšenou teplotou a celkově zhoršeným stavem zvířete.

Naopak chronické průjmy nejsou tak vodnaté, trus je podobný kravskému, odchází ale v normálních intervalech, kůň může ztrácet chuť k práci, může být vyčerpaný, mít zhoršenou srst a může hubnout.

Průjem není speciální onemocnění, je to symptom - příznak, který může vyvolávat nějaké onemocnění nebo psychický problém. Leckdy může být i velmi těžké diagnostikovat příčinu. Nemusí to být nutně nemoc. Někteří koně citlivě reagují i na změnu prostředí např. při závodech, u některých koní stačí stres způsobený nově příchozím koněm do stáda či neobvyklou situací kolem pastviny nebo na vyjížďce. Samozřejmě ale příčinou může být i chyba v krmení, příjem nekvalitního či velmi nevyváženého krmiva, problémy se zuby, reakce na nějaké léčivo, kůň může mít ve střevech parazity a nebo jde o nějaké závažnější onemocnění.

Je vždy nutné zjistit příčinu průjmu a odstranit ji, pokud bychom odstranili pouze příznak, tak se problém zase vrátí. Závažné jsou akutní velmi silné průjmy, ty vždy musí majitel řešit s veterinářem, který většinou doporučí koně okamžitě převést do boxu, kde má zamezen přístup k jakémukoli krmivu, pouze k nezávadné čisté vodě, nebo i k malému množství kvalitního sena. Poté se snaží diagnostikovat příčinu a tu také léčit. Velmi silný akutní průjem může vést k ztrátě elektrolytů a velmi vážnému stavu. Také průjem u hříbat je vždy nutné řešit s veterinářem. Samozřejmě i chronický průjem je třeba vyšetřit a vyloučit různé příčiny.

Po odstranění příčiny je vždy zásadní pomoci ve střevech zavést zpět ztracenou rovnováhu. Na posílení a obnovení střevní mikroflory můžeme doporučit Höveler Pro Balance müsli, které obsahuje, kromě mnoha bylin k posílení trávicího traktu a imunitního systému i kvasinky, které stimulují střevní kvašení a vylepšuje složení bakteriálních kmenů. Müsli voní a chutná, zlepšuje tedy příjem koně, který může být narušen díky průjmovému onemocnění, při kterém kůň většinou trpí nechutenstvím.

pro-balance

V případě akutního průjmu nebo při náhlém zhoršení u koní trpících chronickým průjmem doporučujeme Equinova® Digest Pro. Tento produkt funguje jako houba a nasává přebytečnou vodu. Obsažený Propektin, řasa a Bikarbonát kromě toho pomáhají tím, že obnovují správnou funkci střeva a doplňují ztrátu elektrolytů.

equinova-digestpro

Díky zkušenostem zákazníků Höveler doporučujeme kombinaci Equinova® Digest Pro a  Höveler ProBalance.