Období hříbátek

Konečně je to tady a čekání je u konce. Máme za sebou tolik měsíců březosti klisny, na závěr několik bezesných nocí a falešných poplachů a teď tam stojí velmi vratké malé hříbátko, které má dlouhé nohy a stále ještě neví, co se sebou. Úžasné, že proces vstávání hříběte trvá jen 15 minut až 2 hodiny. Zvláště v této době je důležité dávat na malé hříbě pozor.

Mlezivo je první, co hříbě po narození potřebuje a ihned po postavení na nohy ho také u matky vyhledává, je pro hříbě nepostradatelné Obsahuje vysoký obsah bílkovin, vitaminy (především A a C) a životně důležité protilátky, které ho chrání před infekcí, protože v prvních dnech života si je hříbě neumí vytvořit samo. Obsah těchto protilátek potom velmi brzy v mateřském mléce klesá. Pokud je po narození hříběte vše v pořádku a bez komplikací, v prvních týdnech života mu takto matka zajistí veškeré potřeby sama svým mateřským mlékem. Aby se střeva hříběte kolonizovala bakteriemi potřebnými pro správné trávení pevné stravy, je přirozené, že hříbě konzumuje trus, tento jev se nazývá koprofagie a v tomto období je normální. Pro hříbě s matkou je důležitý každodenní pobyt venku, pokud nejsou ve venkovním chovu, ale v boxovém ustájení, je třeba jim pobyt venku na několik hodin zajistit i v zimním období.

Po pár týdnech, asi tak na začátku druhého měsíce již mateřské mléko hříběti k pokrytí potřeby živin nestačí a začne pomalu konzumovat seno či pastvu. Ve druhém měsíci života jej přijme 100 – 150 g za den. Seno by mělo být velmi kvalitní, neprašné, bez plísní. Matka sice potřebuje solný liz, ale mělo by se zamezit přístupu k lizu hříběti, protože jeho konzumace hříbětem by mohla zvýšit riziko průjmového onemocnění.

Během třetího měsíce života hříběte většinou mateřské mléko již nestačí k pokrytí potřeb hříběte a i když má přístup k senu či pastvě, je pro něj důležitý i příkrm vhodným krmivem. Tento příkrm by měl být zajištěn v omezeném doporučeném dávkování a to nejlépe v malém množství rozděleném na 2-3 dávky za den. Hříbě v tomto období potřebuje nejen stále ještě mateřské mléko a seno či pastvu, ale také v doporučené míře a dodrženém dávkování kvalitní vyvážený příkrm, který zajistí jeho správný vývoj a vývin.


Pro období březosti a rození hříbátek má Höveler připraven speciální krmný program jak pro klisny tak pro hříbátka samotná:

1. ZF Plus je vytvořen přesně na míru pro březí a kojící klisny, u kterých samozřejmě dochází ke změnám nároků na výživu. 

zf-plus

2. Terrab ZF jsou speciálně upravené granule, které splňují požadavky klisny a jejího hříběte.

terabb-zf

3. FohlenMilch je náhradní mléko pro hříbě. Zdravotní komplikace nebo dokonce smrt matky hříběte automaticky vyžaduje tvorbu náhradního mléka pro hříbě. Zakoupit u nás můžete jak velké balení 25 kg, tak i menší balení 5 kg pro případ náhlé nouze.

fohlenmilch

4. Müsli pro hříbata od 2. týdne života do 9 měsíců. Pro správný růst hříběte je u Fohlen Müsli kladen nárok na splnění všech těchto požadavků.

fohlenmuesli

5. Granule pro hříbata od 2. týdne života do 24 měsíců. Terabb-FS 16 je speciálně navržena tak, aby doplnila tyto zvýšené nutriční potřeby hříbat.

terabb-fs-16

6. VITA PASTE JUNIOR z Equinova® je doplňková péče o březí klisny a mladé koně v podobě tekuté minerální pasty.

Obsahuje vysoce dostupné stopové prvky, množství prvků vápníku, fosforu a také vitamíny.

equinova-vita-paste-junior

 

Přejeme vašim klisnám a jejich hříbátkům mnoho zdraví.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na obchod@hoeveler-czech.cz.