Máte doma „muchaře“ ?
Co se dá dělat když je Váš kůň citlivý na hmyz – má letní ekzém?
Citlivý kůň by neměl být vypuštěn na pastvu za soumraku, protože většina krev sajícího hmyzu jsou v této době nejvíce aktivní. Další riziková místa pro pohyb takto citlivých koní je například okolí potoků, jezer, rybníků či okraje lesů. Důležitým faktorem je i péče o pastvinu, měli byste dávat pozor na pravidelné odstranění koňského trusu.
Tato letní vyrážka u koní je vlastně přecitlivělost a nepřiměřená reakce imunitního systému (alergie), a proto také krmení hraje důležitou roli.
Imunitní systém a zdravá střevní flóra jdou obvykle ruku v ruce.
Proto se ujistěte, že nemocný kůň nepociťuje žádnou dodatečnou zátěž na krmení. Stres a špatná strava tedy může přinést citlivý střevní trakt, a tím podpořit nevyváženost a náchylnost koní.
K posílení zdravé střevní flóry doporučujeme obohacené živé kvasinky Original ProBalance. Ke stávající krmné dávce můžete přidat 500 g Original ProBalance denně, a tím zlepšit pohodu vašeho koně.
Také nedostatek mědi a zinku, může být příčinou špatné pokožky a letního ekzému po napadení hmyzem. K vyrovnání takového nedostatku doporučujeme denně podávat 30 ml Haemoferan Liquid z řady Equinova®. Studie ukázaly, že mnozí „muchaři“ mají nedostatek mědi a zinku současně. Haemoferan Liquid má kromě optimální dostupnosti stopových prvků také silný a regenerační účinek a může tedy přispět k rychlejšímu hojení.
Po odeznění příznaků, můžete zlepšit strukturu pokožky pomocí produktu Keranelle z řady Equinova®. Aminokyseliny, jako je methionin totiž podporují tvorbu keratinu a tím příznivě ovlivňují tvorbu kůže a srsti. Keranelle je k dispozici v kapalné formě nebo ve formě prášku a měl by být podáván v množství 20 g nebo 10 ml denně.
Také doporučujeme BT-HEFE PRESS, který obsahuje koncentrovaný obsah pivovarských kvasnic a pivovarského mláta. Pivovarské kvasnice odpuzují kromě klíšťat také komáry, ovády, mouchy či jinou podobnou havěť. Pro co největší efekt je začněte podávat cca 3 týdny před výskytem hmyzu.