Koně venku v zimním období

Někteří koně, zejména ti chovaní ve venkovních podmínkách mohou mít v zimním období problém s hubnutím či dokonce strádáním. To může být způsobeno vynaložením mnohem více energie na udržení tělesné teploty. V zimě jsou kladeny vyšší nároky na metabolismus koně. I když je termoregulace u koní odlišná než u lidí a optimální teplotní rozmezí je pro ně od -15 °C do + 25 °C, záleží na mnoha dalších aspektech. V případě deštivého a větrného počasí, které je u nás celkem časté, poptávka po energii roste i v mnohem mírnějších teplotách.

Díky chladnému a větrnému počasí může být zvýšená poptávka po energii u pastevních koní nejen v zimě, ale již na podzim, obzvlášť když po teplých podzimních dnech nastává chladná až mrazivá noc nebo je prudká změna počasí. Záleží samozřejmě také na typu koně. Takže je jasné, že v chladných dnech kůň s hustou srstí a dobrou izolací pokožky ztrácí méně energie nežli kůň hůře nasrstěný.


JAK TEDY ZAJISTIT DOSTATEK ENERGIE U KONĚ?

Udržení tělesné kondice a zajištění zdroje energie lze podpořit prostřednictvím vysoce kvalitního oleje, jako je náš X-Oil Energy. Navíc polynenasycené mastné kyseliny obsažené v přípravku jsou přizpůsobeny specifickým potřebám koní a mohou také pozitivně ovlivnit růst a hustotu srsti. Obsah L-karnitinu umožňuje optimální přeměnu mastných kyselin v metabolismu.

Při teplotách nižších než -15 ° C, je obecně třeba počítat se zvýšením požadavku energie o 2,5% na 1°C a v extrémních povětrnostních podmínkách, může být požadavek na energii dokonce až o 20 % vyšší. V České republice většinou takové extrémní podmínky nenajdeme, ale reálný požadavek na energii by mohl být ve výši až 10%.

Pokud kůň nemá dostatek energie z krmiva, může to vést nejen ke ztrátě hmotnosti, ale dlouhodoběji až ke strádání.

equinova-xoilenergy


JAK ZAHŘÁT KONĚ?

Chcete-li koně zahřát je třeba mu dávat nejlépe kvalitní luční seno, které obsahuje vlákninu v hojném množství. Trávení vlákniny v trávicím traktu koně vytváří tolik potřebné teplo, které kůň potřebuje. Z toho vyplývá, že v zimním období potřebují koně chovaní venku neustálý přístup k senu. Čerstvá, ne příliš studená pitná voda by měla být k dispozici v dostatečném množství, protože kůň čím více sena zkonzumuje, tím více jej prosliňuje a potřebuje vodu doplňovat.

Tento bohatý přísun stravitelné vlákniny může zajistit Vašemu koni oblíbená řezanka: Original Luzerne Mix.

2017-06-produktvorstellung-luzerne-mix-b


ZTRÁCÍ KŮŇ V ZIMĚ PŘÍLIŠ NA VÁZE?

Ve vlhkém a studeném počasí se z povrchu těla koně odpařuje více vlhkosti a s ní se ztrácí také výše zmíněné teplo. Když nemá kůň k dispozici dostatečný přísun energie v krmivu snižuje se mu váha. Z toho vyplývá, že je potřeba zajistit vyváženou krmnou dávku optimalizovanou pro zimní období.

Dostatečnou tepelnou energii nelze zajistit pouze jádrem (oves, kukuřice atd.). Tímto způsobem byste zajistili pro koně sice více kalorií, ale bohužel byste neudrželi žádoucí tělesnou teplotu. Velké zvyšování dávky krmných směsí s obsahem ovsa, kukuřice apod. není vhodné, protože by hrozilo předávkování bílkovinami a přeplnění žaludku. Energii je tedy možné dodat již zmíněným olejem Equinova® X-Oil-Energy.

K cílenému zvýšení tělesné hmotnosti u koní v zimě lze využít náš výživový doplněk Equinova® Booster, který obsahuje různé zdroje energie krátkodobé i dlouhodobé. Velmi dobrý pro zvýšení hmotnosti je také PUR.Luzerne,  což jsou jemně lisované granule (pelety) z mladé vojtěšky s vysokým podílem listu.  PUR.Luzerne neobsahuje žádné umělé přídatné látky, příchutě nebo melasu. Je to skvělý doplněk k obilným dávkám.

pur-luzerne

K ideální postavě vašeho koně může pomoci kombinace PUR.Luzerne s vysokoenergetickými müsli Höveler Active nebo Höveler Oldie-Mix.

active

oldie-mix

Další alternativou může být Original Reformat, který rychle doplní vyčerpané zásoby díky obsaženým vitamínům, minerálům, stopovým prvkům a rychle vstřebatelným sacharidům. Optimální obsah aminokyselin se sojou a pivovarských kvasnic podporuje růst svalové hmoty.

reformat


Přejeme Vám a Vašim koníkům příjemné zimní období.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat na obchod@hoeveler-czech.cz.